Како да направите висока печка во Minecraft

Minecraft

Minecraft е една од најпопуларните игри во светот денес. Познато е дека оваа игра се одржува низ годините и продолжува да биде една од најпопуларните опции меѓу корисниците, кои редовно бараат трикови со кои ќе напредуваат во неа. Тоа е игра во која има секакви елементи и функции, така што секогаш има нешто ново за учење.

Ова е случај со високата печка што можеме да ја користиме во играта. Во Minecraft постои можност за изработка на висока печка, нешто што многумина од вас веројатно го знаат или барем некогаш сте го слушнале. Иако многумина не знаат како тоа може да се направи, па затоа бараат да знаат како е тоа можно.

Следно ќе ви кажеме сè што треба да знаете за оваа висока печка во Minecraft. Прво ќе ви кажеме што е овој објект, за што е и причините зошто е нешто од интерес за нашата сметка во добро познатата игра. Дополнително, ќе ви кажеме како можете да направите еден во играта, бидејќи ова е нешто што ги интересира многу корисници, кои сакаат да можат да имаат во Minecraft. На овој начин можете да го направите целиот процес без никаков проблем.

Поврзана статија:
Како да добиете пигменти во боја во Minecraft

Што е висока печка во Minecraft и за што служи?

Висока печка на Minecraft

Високната печка е предмет што го наоѓаме достапен во Minecraft. Тоа е еден вид печка наменети за топење на одредени материјали или предмети. Благодарение на оваа печка е можно да се стопат минерални суровини, алатки и парчиња оклоп, железо, злато и синџир пошта. Кога работи, користи исто гориво како и нормална печка, нема промени во овој поглед (во неа ќе се користи јаглен или елементи кои создаваат оган како дрво).

Кога ја користите оваа висока печка во играта, треба да внесете блокови со минерални ресурси, на пример. Големата предност на овој тип на печка е што сè што влегува во неа се топи двапати побрзо отколку во обична рерна. Ова ви овозможува да работите со големи количини материјали за многу кратки временски периоди, што го прави многу удобно. Иако троши многу гориво, затоа што на оваа рерна ѝ треба двојно повеќе гориво од обична рерна. Значи, ние исто така мора да имаме на располагање повеќе количини на гориво.

Имањето висока печка во Minecraft ќе биде голема помош, бидејќи ни овозможува да работиме на едноставен и брз начин со материјали кои нема да можеме да ги користиме во нормална рерна или за кои би требало премногу време да бидат подготвени. Значи, во одреден момент од играта потребно е да ја имаме речената рерна ако сакаме да можеме да напредуваме со подобра брзина.

Изработка на висока печка во Minecraft

Занаетчиска печка на Minecraft

Како и со секој предмет што треба да го изградиме во играта, ќе ни треба специфичен рецепт. Овој рецепт ќе биде оној што ни овозможува како резултат да имаме висока печка во Minecraft. Овие предмети ќе ги ставиме на масата за изработка на Minecraft, така што ќе го добиеме овој специфичен тип на печка. Кои материјали ни се потребни за да можеме да ја изработиме оваа висока печка во добро познатата игра?

  • Пет железни инготи.
  • Нормална рерна.
  • Три блока мазен камен.

Ќе мора да ги ставиме потоа на масата за изработка и потоа ќе ја добиеме споменатата висока печка. Самиот процес не е сложен, како што можете да видите, толку едноставно мора да бидете сигурни дека ги имате овие материјали, што можеби е само најдосадниот дел во овој поглед. Да можеме да ги најдеме сите предмети што ни се потребни не е секогаш лесно, бидејќи некои се посложени за добивање или има помали количини на располагање, но ако веќе знаете како да се движите во играта, тогаш тоа нема да биде проблем сите. момент.

Дополнително, кога ја користите табелата за изработка во Minecraft, од суштинско значење е да се погрижиме тоа ги ставаме предметите во правилен редослед, бидејќи само на тој начин ќе можеме да ја добиеме предметната висока печка што сакаме да можеме да ја користиме. Иако не претставува премногу проблеми, можете едноставно да ја видите таа фотографија и на тој начин да земете предвид како треба да се постават овие предмети што ги споменавме претходно. Ако тие се поставени на овој начин, можете да ја добиете високата печка во Minecraft. Затоа, од суштинско значење е да го направите тоа, иако ова е нешто што сите веќе го знаете.

Поврзана статија:
Како да изградите маса за ковач во Minecraft

Другиот начин да се добие висока печка во играта

Висока печка на Minecraft

Веќе го видовме начинот на кој споменатата висока печка може да се направи во играта, но реалноста е дека тоа не е единствената опција во овој поглед. Високата печка дојде со Minecraft 1.14, во споменатото ажурирање беше официјално претставено. Корисниците имаат можност да го создадат, како што видовме во претходниот дел, користејќи серија предмети во табелата за изработка. Иако високите печки се нешто што исто така може да се постигне во играта без да мора самите да ги правиме, иако оваа опција е помалку позната.

Во куќите на пиштолџиите во играта, кои се наоѓаат во селата, овие високи печки можат да се генерираат природно. Што ќе овозможи пристап до еден без да ги бараме овие материјали што ни се потребни или да треба сами да ги изградиме. Така, тој е претставен како уште една опција што треба да се земе предвид кога се користи, бидејќи вистината е дека овој метод е навистина едноставен. За жал, фреквенцијата со која тие природно се појавуваат не е многу висока, па не секој ќе може да ја искористи. Прашање на среќа е и што на овој начин ќе успееме да набавиме.

Ова е она што ја прави опција која можеби е помалку удобна за некои корисници, но секогаш треба да се земе предвид, бидејќи без да трошиме ресурси или да мораме да ги бараме, ќе можеме да имаат висока печка во Minecraft, за да се топат сите видови предмети поефикасно отколку со нормална печка. Значи, ако имате проблеми со добивање на предмети за изработка на вашата сметка, можете да го испробате овој метод, бидејќи може да имате среќа во некоја прилика и на крајот да ја добиете споменатата висока печка на овој начин.

Зошто да користите висока печка

За многу корисници може да изгледа дека оваа висока печка во Minecraft е малку комплицирана. Потребните артикли можеби не им е лесно да ги добијат сите корисници, па затоа се прашуваат дали вреди или не. Иако во реалноста треба да имате на ум дека високата печка има предности. Затоа е добро да знаете повеќе за нив. Бидејќи ова може да ни помогне да донесеме одлука да добиеме еден во играта.

Главната предност, како што споменавме претходно, е стапката на кастинг што ни дава. Висока печка ќе работи двојно побрзо од нормалната печка. Ова е нешто што може да направи јасна разлика во Minecraft, бидејќи можеме да забрзаме многу процеси во играта. Времето на чекање станува многу пократко на овој начин. Значи, ако ни требаат големи количини од нешто, ќе биде многу полесно да ги имаме на тој начин.

Дополнително, мора да ја земеме предвид и неговата функција како работен блок за селаните. Ако во играта се стави висока печка во село, невработен селанец може да ја користи и потоа да стане пиштолџија. Ако никогаш претходно не сте изградиле град, ова е нешто што можеби вреди да се размисли. Особено затоа што оружарите се особено корисни за селаните во село во рамките на Minecraft. Бидејќи кога овие оклопи ќе го достигнат стручното и маестрално ниво, тие потоа ќе заменат дијамантска опрема за смарагди. Значи тоа е нешто што нè интересира во секое време.

Секако, Високната печка во Minecraft има свои недостатоци. Главната е употребата на гориво. Како што споменавме претходно, оваа печка троши двојно повеќе гориво од обичната. Значи, тоа е значителен трошок за корисникот, бидејќи ние исто така немаме секогаш толку гориво на располагање. Така, во некои случаи тоа може да предизвика побавно да напредуваме во самата игра. Исто така, кога ќе стопиме нешто во оваа висока печка, ќе добиеме само половина повеќе поени за искуство отколку во нормална печка. Ова е нешто што исто така мора да се земе предвид, особено ако се обидуваме да добиеме што е можно повеќе поени за искуство во секое време. Ова јасно ќе влијае на нашата стратегија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.