Водич за Секиро - Трикови и тајни за напредување на приказната

Секиро Сенките умираат двапати

Секиро: Сенките умираат двапати е многу популарна игра на конзоли и компјутер, кој има милиони следбеници низ целиот свет. Можно е да ги направите вашите први чекори во овој наслов, затоа барате да знаете нешто повеќе за приказната и како да напредувате на најдобар можен начин во неа. Значи, го имаме овој водич.

Ве оставаме со водич Секиро, каде што ќе ви кажеме неколку совети и трикови кои ќе ви помогнат да одите напред во историјата. Така, ќе ви биде полесно да се движите во оваа игра, бидејќи особено на почетокот може да биде сложено.

Игра Сценарија

Сенастички сценарија

Во Секиро има серија сценарија каде ќе се одвива приказната. Претпоставува дека треба да напредувате помеѓу овие сценарија, па затоа може да биде корисно да знаете нешто за овие страници, како што се нивното име или некои важни детали, за да знаете што нè чека во секое од нив.

 • Резервоар Ашина: Местото каде започнува авантурата на Секиро
 • Ашина околина: Волкот го бара влезот во замокот
 • Хасиенда Хирата: Секиро е обземен од спомени.
 • Замокот Ашина: Херојот бара да го спаси својот господар
 • Напуштена зандана: Област полна со инсекти и зомби, што е доста опасно.
 • Храмот Сенпо: Главниот јунак бара нешто што ќе му даде моќ на ова место.
 • Потопена долина: Не чека голема змија, но тоа е место каде што можеме да најдеме многу корисни предмети.
 • Длабочини на Ашина: Место каде нè очекуваат неколку секундарни шефови.
 • Село Мибу: Мало село каде има некои мали, но многубројни суштества.
 • Враќање во замокот Ашина: Нешто се случува во замокот и мора да го поправиме
 • Манантијална палата: Чудно место во играта, со многу тајни.
 • Божествено царство: Место да бараме состојка што ни треба.
 • Замокот Ашина (војна): Започнува крајот на една ера.
 • Ашина околина (војна): Областа околу пустиот храм е уништена.
 • Хасиенда Хирата (прочистување): Време е да ја откриеме реалноста за сè што се случи на Хациенда Хирата.

Конечни газди во Секиро

Конечни шефови Секиро

Секиро: Сенките умираат двапати има неколку последни шефови, со што ќе треба да се соочиме во одреден момент. Добро е да се знае кои се тие или ако има некоја карактеристика што ги прави посебни, да знаеме на овој начин што можеме да очекуваме од речената битка против нив, да бидеме подготвени. Последните шефови што ги наоѓаме во играта се:

 • Gиновска змија: Голема змија што е помеѓу карпите
 • Гјобу Онива: Монтиран воин на коњ кој ги чуваше портите на замокот Ашина
 • Лејди Пеперутка: Куноичи што напаѓа во нашите сеќавања
 • Genеничиро Ашина.
 • Екрани мајмуни: Тие се илузија
 • Мајмун чувар: Преголем комбинезон со тајна
 • Корумпирана калуѓерка: Таа штити пештера во селото Мибу
 • Одличен був Шиноби: Волкот се соочува со стариот господар
 • Божествен змеј: Последната пречка за помагање на Куро
 • Господар мечувалец, Ишин Ашина
 • Демон на омраза: Таен шеф
 • Голем був Шиноби (Татко): Тој беше голема нинџа во своето време
 • Ема, нежниот меч: Ова е чирак на лордот Ишин, кој е многу опасен
 • Ишин ашина: Е водач на кланот Ашина, кој е моќен и вешт и покрај неговата возраст

Секундарни шефови и настапи

Во прилог на последните шефови, како што напредуваме низ играта, исто така, наоѓаме таканаречените секундарни газди или мини шефови. Тие се опасни во многу случаи, но ќе ни овозможат да напредуваме и да ги исполниме мисиите што треба да ги исполниме во Секиро, така што ќе се сретнеме со многумина во текот на целата игра. Тие се особено важни затоа што ќе ни помогнат да ги добиеме сите молитвени монистра што ни се потребни.

Привидите се посебен вид на секундарни шефови. Тие се истакнуваат по тоа што се особено опасни, предизвикуваат голем терор и имаат можност да нè убијат веднаш. Затоа, важно е да бидеме многу внимателни кога се соочуваме со еден, бидејќи тоа може да нè изненади и имаме малку шанси да ја добиеме оваа битка против овие настапи. Совладувајќи ги, добиваме Духовен пад од разни видови.

Протетика и материјали

Секиро натовари секира

Вашата катана е вашето главно оружје во текот на целата игра. Иако наоѓаме и низа протези, кои се претставени како добра помош кај Секиро. Овие протези или материјали ќе ни овозможат да го опремиме или подобриме нашето оружје, со цел да бидеме подготвени во различни сценарија, како на пример кога се соочуваме со шефови во играта. На нив се гледа и како на секундарно оружје, што е нешто што ќе ни помогне многу додека играме. Оружјето е како што следува:

 • Шурикен обвини: многу разноврсно оружје за фрлање што можеме да го користиме во секакви ситуации.
 • Дупки: нешто што ги плаши животните
 • Натоварена секира: моќна алатка што овозможува да се сруши кој било штит
 • Натоварена копје: оваа ставка ви овозможува да закачите непријатели
 • Сабимару: затруен бодеж
 • Fanелезо вентилатор: Штит што ги блокира непријателите со голема леснотија
 • Божествено киднапирање: вентилатор што ги тера непријателите да се свртат.
 • Свирка: Помогнете да ги изнервирате животните чувари во некои сценарија
 • Магла врана: избегнете непријателски напади и ќе ви овозможите контранапад на смртоносен начин
 • Пламен канал: Моќен топ за борба против групите непријатели во играта

Вештини

Кога ќе започнете да играте во Секиро, ќе имате само неколку вештини и напади што ќе можете да ги користите. Ова е ограничување, но добрата страна е што како што напредува играта, така се добиваат нови способности и напади. Ова е нешто важно, бидејќи на овој начин ќе биде можно да се победат непријателите и шефовите со кои се среќаваме во играта. Главните вештини или техники што ги наоѓаме во играта се:

 • Уметност Шиноби: Ова се основните вештини со кои ја започнуваме играта.
 • Ашина уметност: Вештини што ги учиме од водачот на нинџи Ашина, кој ќе ни каже за неговиот стил на борба.
 • Мушин уметност: Стил на борба за најдобрите воини.
 • Уметност во храмот: Учите да се борите со голи раце.
 • Протетичка уметност: Извлечете максимум од секундарното оружје благодарение на вашите сопствени борбени техники.
 • Нинџутсу- Посебни способности за искористување на притајните убиства.

Финале во Секиро: Сенките умираат двапати

Секиро сите завршетоци

Како и во другите игри од овој стил, Постојат неколку завршетоци во Секиро: Сенките умираат двапати. Во овој конкретен случај, има вкупно четири различни завршетоци. Во некои случаи можеме да ги завршиме во неколку игри, но ова е нешто што зависи од мноштво фактори, па затоа не треба да опседнувате во овој поглед. Крајите во играта се како што следува:

 1. Напуштање на бесмртноста: Секиро ги исполнува желбите на Куро во овој крај. За да пристапите до оваа крај, мора да одбиете да му наштетите на Куро за време на враќањето во замокот Ашина.
 2. Враќање: Ова е крај до кој пристапувате кога не сте го победиле финалниот шеф на Божественото царство.
 3. Прочистување: Ема бара друг начин да му помогне на Куро во овој крај.
 4. Шура: Треба да напредувате сè додека не стигнете до Враќањето во замокот Ашина, како што е нормално. Она што се случи е дека сега треба да одлучите да го убиете Куро и така да ја постигнете оваа цел.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.